Ślubne formalności

Udostępnij ten post

Witajcie Kochani!


Ślub kościelny zawsze był jedyny jaki brałam pod uwagę jednak nigdy nie zastanawiałam się nad tym ile jest formalności z nim związanych.Jednak postaram się Wam przybliżyć jak to wszystko wyglądało u mnie. Razem z narzeczonym zdecydowaliśmy o ślubie w innych parafiach niż te do których należymy więc pierwszą rzeczą na liście formalności jest zgoda na wzięcie ślubu w parafii innej niż ta do której jedno z nas należy. O zgodzie pisałam już kiedyś na blogu więc jeżeli będzie to Wam potrzebne znajdziecie to TUTAJ.

Kolejną rzeczą na liście są nauki przedmałżeńskie oraz poradnia życia rodzinnego. W mojej diecezji jest wyznaczone jedno miejsce do ich odbycia jednak za zgodą proboszcza udało nam się je zrobić gdzie indziej. W czasach pandemii warto pomyśleć o nich dużo wcześniej bo często są odwoływane lub przekładane, a niestety nie wszyscy zawsze idą na rękę. Zazwyczaj nauki przedmałżeńskie to jakieś 3-4 spotkania tak samo poradnia życia rodzinnego. Nam udało się zrobić to dużo szybciej. Parafia do której się udaliśmy zrobiła nam nauki przedmałżeńskie w jednym 4h spotkaniu natomiast poradnie zrobiliśmy online w 2 krótkich spotkaniach. Jeżeli chodzi o koszt nauk przedmałżeńskich i poradni życia rodzinnego to wszędzie jest inaczej my za całość zapłaciliśmy 100 zł jednak gdybyśmy robili wyznaczonym przez diecezje miejscu było by to już 500 zł . Spora różnica, ale niestety tak to już wygląda.Pół roku przed ślubem, należy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego po zaświadczenie. Dostaniecie je w 3 egzemplarzach koszt to 89 zł.  Na tą chwilę najlepiej udać się do urzędu w miejscowości ślubu. Przed wizytą warto zadzwonić i upewnić się czy mają wasze akty urodzenia bo bez tego nic nie załatwicie.


Około 3 miesiące przed ślubem trzeba przystąpić do spisania protokołu przedmałżeńskiego. Jednak zanim umówicie się będą Wam potrzebne takie rzeczy:


  • dowody osobiste
  • aktualna metryczka chrztu (ważna jest tylko 3 miesiące)
  • świadectwo bierzmowania
  • świadectwo z kursu przedmałżeńskiego
  • świadectwo z poradni życia rodzinnego
  • data i miejsce pierwszej komuny św
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego 
  • ostatnie świadectwo szkolne z oceną z religii
  • dane świadków (imię nazwisko, data urodzenia i miejsce zamieszkania)Po spisaniu protokołu przedmałżeńskiego dostaniecie prośbę o wygłoszenie zapowiedzi do Waszych parafii. Trzeba je zanieść i po 2-3 tygodniach od wygłoszenia odebrać. To oczywiście też kosztuje w jednych parafiach co łaska w innych potrafią zażądać nawet 200 zł. Oprócz zapowiedzi dostaniecie też kartki „Spowiedź przedślubna” w zależności od tego czy mieszkacie razem czy nie macie jedną lub 2 spowiedzi, które musicie odbyć przed ślubem.


Dzień przed ślubem wraz ze świadkami udajecie się do parafii ślubu - zabieracie ze sobą dowody osobiste, kartkę spowiedzi oraz zapowiedzi. Podpisujecie odpowiednie dokumenty i potem czekacie już tylko na ślub :)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję z całego serducha za każdy komentarz :)