Z mojego punktu widzenia. Ukończenie szkoły średniej- co dalej ?

Udostępnij ten post

Witajcie Kochani ;)Wiele osób po ukończeniu szkoły średniej nie wie co ze sobą zrobić. Wiele zastanawia się czy lepsza będzie praca czy może studia, albo czy uda się połączyć jedno z drugim. Ja też miałam wiele dylematów i musiałam podjąć decyzje co dalej.


 Patrząc w przeszłość widzę plusy i minusy swoich decyzji. Plusem na pewno jest znalezienie miłości na mojej uczelni minusem zaś dość specyficzne możliwości jeżeli chodzi o pracę po moich studiach. Nie każdy wie jednak skończyłam dwa kierunki . Pierwszy to Bezpieczeństwo Narodowe (licencjat) oraz Politologia (magister). Po tych kierunkach mogę pracować w służbach mundurowych, instytucjach państwowych, mogę również zrobić odpowiednią zakładkę i pracować jako nauczyciel przysposobienia obronnego z tego co dowiedziałam się ostatnio no i oczywiście mogę iść w politykę. Ja bardzo chciałabym pracować w instytucji państwowej jednak by dostać pracę w urzędzie trzeba mieć 2 letni staż pracy – uwaga gdziekolwiek. Jest to dla mnie dziwne jednak tak to niestety wygląda. Dlatego jeżeli nie wiecie co ze sobą zrobić po ukończeniu szkoły średniej na początek polecam wybadanie rynku pracy, przeanalizowanie tego co chcielibyśmy robić w życiu lub w czym się odnajdziemy. Zbadanie rynku pracy pozwoli Ci oszacować czy czas spędzony na danym kierunku nie będzie czasem straconym bo np. nie znajdziecie po nim pracy. Myślę, że jest to mega istotne. Określenie swoich możliwości i upodobań też jest istotne bo robienie czegoś na siłę nic Wam nie da . W życiu ważne jest to by robić to co się lubi. Wiadomo, że nie zawsze będzie idealnie ale warto próbować. Jeżeli jest jakaś szkoła policealna w której znajduje się coś co moglibyście robić, a wiecie że jest popyt na danego specjalistę też warto rozważyć taką opcję. Czasem szkoła policealna jest lepszą opcją niż studia bo po niej też macie konkretny zawód. Dlatego jeżeli stoicie teraz przed decyzją co zrobić dalej to usiądźcie na spokojnie i przeanalizujcie rynek pracy, zobaczcie jakie oferty mają szkoły policealne, jakie studia Was interesują. Później spiszcie plusy i minusy dzięki temu zobaczycie to wyraźnie i będzie Wam łatwiej podjąć decyzję. Dla odważnych polecam 2 kierunki studiów naraz lub studia plus szkoła policealna to zawsze zwiększa wasze możliwości jednak trzeba się na to przygotować bo będzie to wymagało od was sporego wysiłku.Jestem ciekawa na jakie kierunki się zdecydowaliście i co pomogło Wam podjąć tą decyzję :)Zdjęcia pochodzą z https://www.pexels.com/

13 komentarzy :

 1. dobrze, ze mam to juz za soba

  OdpowiedzUsuń
 2. Najgorszy okres, człowiek jest wtedy strasznie zagubiony

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja poszłam na studia - kierunek: kosmetologia. Potem zrezygnowałam, następnie poszłam do szkoły policealnej na technika usług kosmetycznych. Mogę powiedzieć, że w szkołach policealnych może teorii za dużo nie uczą, ale praktyk jest zdecydowanie więcej niż na studiach. Tu niestety moja przygoda się skończyła, bo wyjechałam do Niemiec i do dziś tu jestem. Zamierzam w przyszłości skończyć technika usług kosmetycznych i pracować w zawodzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielu po szkole średniej się gubi. I zdecydowana większość idzie na studia, bo nie wiedzą co innego mogliby robić

  OdpowiedzUsuń
 5. Najgorzej, jak ktoś idzie na kierunek, na który może, a nie chce...

  OdpowiedzUsuń
 6. nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam za sobą niestety nieudany wybór, tobie życzę powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję z całego serducha za każdy komentarz :)